Warto wiedzieć

 

 

HIRUDOTERAPIA u zwierząt

Terapia pijawkami jest znaną od wieków metodą leczenia rozmaitych schorzeń ludzi. Dawniej kojarzona z upustami „złej krwi” w dzisiejszej medycynie przeżywa swój renesans. Potwierdzona skuteczność pijawek w medycynie ludzkiej skłaniła nas do zainteresowania się tą metodą.

Poniżej chcielibyśmy przybliżyć Państwu możliwości jakie niesie ze sobą hirudoterapia w terapii zwierząt domowych.

Pijawka lekarska /Hirudo medicinalis/produkuje w gruczołach ślinowych ogromną liczbę leczniczych substancji. Są to m.in. związki hamujące procesy krzepnięcia krwi, przeciwzapalne, przeciwbólowe i znieczulające. Substancje te wprowadzone do krwiobiegu działają nie tylko lokalnie w miejscu przystawienia pijawki, ale również ogólnoustrojowo.

Pomimo intensywnej pracy naukowców do dzisiaj nie udało się stworzyć syntetycznych odpowiedników substancji produkowanych przez pijawki . Unikalna kompozycja hirudozwiązków pijawek sprawiła, że stały się one „naturalnym lekiem” stosowanym z powodzeniem od wielu lat w medycynie człowieka, a od niedawna również w medycynie weterynaryjnej

 

Jednorazowa sesja trwa zwykle od 30 do 90 min. W tym czasie pijawka przyczepia się do zwierzęcia, wprowadza hirudozwiązki do jego krwiobiegu, ssie krew i odpada. Czas wprowadzania hirudozwiązków i ssania uzależniona jest od wielu czynników, m.in. leczonego schorzenia, okolicy ciała w którym przystawiane są pijawki, temperatury otoczenia.

Zwykle pierwsze efekty terapii widoczne są już po jednym zabiegu, jednak aby terapia przyniosła trwały efekt konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu w różnym okresie czasu. Częstotliwość i intensywność (liczbę zastosowanych pijawek) terapii ustalamy indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia, zdiagnozowane schorzenie oraz ograniczenia techniczne.

Stosowane przez nas pijawki pochodzą z biofarmy medycznej BIO-GEN z siedzibą w Namysłowie zajmującej się hodowlą laboratoryjną pijawek lekarskich wykorzystywanych w lecznictwie ludzi co minimalizuje ryzyko zabiegów.

 

Przetrwałe zęby mleczne

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe rozpoczyna się w 3, a powinna zakończyć się w 6-7 miesiącu życia. Po tym okresie przetrwałe zęby mleczne przyczyniają się do: zapaleń przyzębia, wad zgryzu i szybszego odkładania płytki nazębnej. Rasą szczególnie predysponowaną są Yorki.

 

Odrobaczanie

Pierwsze odrobaczanie u szczeniąt należy przeprowadzić w wieku 2-3 tygodni, a następnie powtarzać co miesiąc do 6-7 miesiąca życia. Dorosłe zwierzęta powinno się odrobaczać co 3 miesiące. Suki koniecznie w połowie ciąży.

 

Behawiorysta Marek Szrejter radzi:

Kiedy należy zacząć szkolenie, tresurę szczeniaka? Na grupowe zajęcia w „Psim Przedszkolu” należy się wybrać z całą rodziną  w wieku 3 miesięcy, aby właściciele poznali zwyczaje i zachowania swojego psa. Socjalizacja, nauka przez zabawę, to istotne elementy, aby pies się dobrze rozwijał.  Wychowywać jednak należy od samego początku, kiedy pies trafi pod dach. Najlepiej pod okiem fachowca.  Do przyjęcia szczeniaka trzeba się również przygotować.  Zakupić  legowisko odpowiedniej wielkości, miskę do wody i jedzenia, smycz i obrożę, szczotkę do czesania, zabawkę, odpowiedni pokarm. I najważniejsza rzecz, to zastanowić się z wspólnie z rodziną przed adopcją lub zakupem jakiego psa szukamy jeśli chodzi o rasę, wielkość, użytkowość.  W przypadku osób niepełno sprawnych, dzieci istotne są predyspozycje psychofizyczne. Ważna jest również płeć.  Wszystko jest ważne, aby życie z psem było przyjemnością.

 

 

 

Salon Groomerski

Strzyżenie i pielęgnacja zwierząt. Zadbaj o wygląd i samopoczucie swojego pupila dzięki pełnej gamie zabiegów pielęgnacyjnych dla psów i kotów oferowanych w naszym salonie.

Czytaj więcej